miś, gra, Liga: historia w pigułce

Wojtek, miś który został żołnierzem

W jaki sposób Wojtek dołączył do Wojska Polskiego, a dokładnie do oddziałów generała Władysława Andersa i stał się najsłynniejszym żołnierzem 2 Korpusu Polskiego? Jak wszystko, co dzieje się podczas zawieruchy wojennej, tak i spotkanie Wojtka i polskich żołnierzy było przypadkiem. Anders zdecydował o opuszczeniu przez polskich wyzwoleńców granic ZSRR, by poprzez Iran i Irak udać się do Palestyny i tam przy wsparciu już Brytyjczyków budować polskie oddziały, które stały się później 2 Korpusem Polskim.

W czasie tej właśnie wyprawy w kwietniu 1942 roku na wyżynach Iranu, polscy żołnierze napotkali na swojej drodze miejscowego chłopca, który za garść bibelotów i puszkę konserwy sprzedał im… małego osieroconego niedźwiadka. 

Demokryt

"Odwaga jest początkiem działania, szczęście jest jego końcem”

Wojna, piwo i niedźwiedź, czyli historia kaprala Wojtka

Wojtek stał się nie tylko maskotką żołnierzy, ale przede wszystkim ich kompanem i towarzyszem broni. Uwielbiał walki zapaśnicze z żołnierzami, podróże w szoferce wojskowej ciężarówki.

Na froncie włoskim Miś Wojtek został oficjalnie uznany za żołnierza 22 Kompani Zaopatrywania Artylerii, otrzymując stopień szeregowca. Brał udział w walkach o Monte Cassino w 1944 roku wsławiając się m.in. noszeniem ciężkich skrzyń z amunicją i pociskami. 

"Widzi Pan, choć był tylko syryjskim niedźwiedziem z perskich gór, to jednak w głębi duszy był Polakiem. Był naszą nadzieją i przyjacielem w tych wojennych czasach”

Po latach tak wspominał zmarłego 2 grudnia 1963 roku kaprala Wojciecha jeden z żołnierzy.

Misia Wojtka
Pamiętamy

Po wojnie Wojtek wraz z żołnierzami 2 Korpusu Polskiego trafił do Szkocji.  Jego nowym domem stało się zoo w Glasgow, gdzie dożył swoich 22 urodzin, odchodząc w 2 grudnia 1963 roku.

Historia Misia Wojtka przez długie lata była kultywowana głównie w rodzinach polskich emigrantów żyjących na terenie Anglii. W Polsce jego historia była mało znana, jednak od kilkunastu lat następuje duża zmiana i coraz więcej młodych ludzi dowiaduje się i poznaje historię tego wyjątkowego niedźwiedzia.

Wojtek stał się symbolem upamiętniającym przelaną przez Polaków krew w czasie II wojny światowej, a pomniki polskiego niedźwiedzia-żołnierza można zobaczyć w wielu miejscach w Europie m.in. Edynburgu, Londynie czy włoskim Cassino.

Zagrajmy
w grę!

„Misia Wojtka” – wyjątkową planszówkę edukacyjną (wydaną przez IPN) wymyśliły dwie uczennice wrocławskiej podstawówki Ola i Magda Gąsiorek. Ta wciągająca gra odwołuje się do realiów II wojny światowej i ukazuje dzieje Polaków wywiezionych z terenów okupowanych przez Związek Sowiecki oraz ukazuje ich długą wędrówkę z terenów Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt oraz Włochy aż do Szkocji.

Gra „Miś Wojtek” jest przeznaczona dla 2–5 graczy, a wiek osób które mogą zasiąść nad planszą to 6 lat. Przeciętny czas rozgrywki to ok. pół godziny, w którym przeżyjemy naprawdę wiele emocij.  Gra „Miś Wojtek” została opisana jako jedna z pięciu najlepszych polskich gier historycznych w nowym wideoblogu Narodowego Centrum Kultury „Kultura na 5”. Ta najnowsza gra Karola Madaja, twórcy legendarnej „Kolejki”, powstała w Biurze Edukacji Narodowej IPN. Gra „Miś Wojtek” została wydana w wersji polsko-angielskiej.

Kochani,
długo chodził nam po głowie pomysł organizacji Polonijnej Ligi Gier IPN. Marzenia się spełniają, szczególnie tym, którzy się za nimi uganiają. Zaczynamy nasz szlak bojowy z kultową grą "Miś Wojtek".

Zapraszamy do wspólnej polonijnej zabawy. Wraz z ekipą świetnych ludzi z IPN: autorów, edukatorów, organizatorów i sędziów.
Tomasz Bastkowski
Dyrektor Polskiej Szkoły SEN w Dublinie

polonijna liga "misia wojtka"

Napisać kilka słów nt. powstania Ligi, jakieś info na jakiej zasadzie działa i kto ją powołał do życia. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.