Łowcy i pogromcy Fake Newsów

Projekt jest odpowiedzią na działania dezinformacyjne szkodzące Polsce, na które narażeni są Polacy mieszkający poza granicami naszego kraju.

Zarówno Polacy, jak i inne nacje, z którymi mamy relacje międzynarodowe (w szczególności nasi sojusznicy w NATO i partnerzy w UE) znajdują się pod presją dezinformacji na temat naszej Ojczyzny. Dotyczy to również Polonii i Polaków żyjących poza granicami naszego kraju.

Dezinformacja wpływa negatywnie na stosunek do naszego państwa i narodu, osłabia z nim więź i zniechęca do podejmowania działań na jego rzecz. W szczególności narażeni na działania dezinformacyjne są ludzie młodzi, gdyż często korzystają z mediów społecznościowych, gdzie rozpowszechniane są fake newsy. Ich podatność na takie manipulacje zwiększa się przez ich małe doświadczenie życiowe.

CEL PROGRAMU

Chcemy ograniczyć wpływ na młodzież polonijną szkodzącej Polsce dezinformacji poprzez przygotowanie zajęć dydaktycznych i przeszkolenie nauczycieli, którzy przekażą odpowiednią wiedzę uczniom w szkołach polonijnych.

Naszym celem jest zwiększenie świadomości polskich dzieci i młodzieży na temat metod dezinformacji, w szczególności fake newsów. Wykształcenie u nich krytycznego myślenia, aby mogły rozpoznawać i dementować fałszywe informacje na temat Polski.
Z drugiej strony dzięki umiejętności przekazywania wiadomości prawdziwych i dobrych, będą polskimi Ambasadorami.

Łukasz Wróbel
(pomysłodawca)  

DZIAŁANIA

Opracowaliśmy cykl pięciu lekcji dla uczniów polonijnych, które pomogą naszej młodzieży zrozumieć świat współczesnych mediów i bronić się przed negatywnym wpływem dezinformacji.

W ramach projektu wydamy poradnik dla uczniów i nauczycieli oraz przeprowadzimy szereg webinariów dla nauczycieli, które przygotują ich do prowadzenia zajęć w szkołach.

Opracowujemy materiały szkoleniowe dla nauczycieli w postaci nagrań wideo z lekcji pokazowych oraz będziemy organizować stacjonarne warsztaty w Polsce dla uczniów i nauczycieli najbardziej zaangażowanych w ten projekt.

BELGIA 2022

W dniach 13-15 lipca 2022 w gościnnych progach Ośrodka Kolonijnego Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour (Belgia), wystartowały warsztaty i pilotażowe lekcje. W zajęciach wzięła udział młodzież z Belgii, Irlandii i Polski. Nagrania z zajęć, w formie tutoriali, posłużą nauczycielom polonijnym do przeprowadzenia swoich lekcji w szkołach weekendowych na całym świecie.

ZACZYNAMY !

Zajęcia dla studentów i młodzieży licealnej prowadzi połączona ekipa z Irlandii i Polski – Tomasz Bastkowski, Bartek Pilarczyk, Wojciech Sieroń. Na pierwszy ogień poszły tematy związane z intelektualną, osobowościową, neurobiologiczną i intelektualną sferą odbierania, przyswajania, przetwarzania i przekazywania informacji. Młodzi Polacy poznali techniki dezinformacyjne oraz modele socjotechniczne. Wszystko w formie metod aktywizacyjnych, gier i ćwiczeń pamięciowych. Atmosfera i humory dopisują.

Łowcy i pogromcy fake newsów w służbie Rzeczypospolitej
wchodzą do gry!

ODSŁONA DRUGA

Kolejne dni warsztatowych zmagań z dezinformacją, manipulacją i kłamstwami medialnymi upłynęły pod hasłem poznawania historycznych i współczesnych fake newsów. Młodzież dowiedziała się, że słynne na cały świat mity dotyczące „ciastek” królowej Marii Antoniny, masowej paniki w USA po emisji radiowej audycji „Wojna Światów” – Wellsa, odpowiedzialności Polaków za wybuch II wojny światowej, czy Holocaust to zwykłe fejki.

Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziły informacje dotyczące wojny hybrydowej przeciw Ukrainie i Polsce.

Rozpracowaliśmy typową ruską Farmę Trolli.

Zdemaskowaliśmy grę interesów naszych zachodnich przyjaciół przeciwko naszemu krajowi. W tle od zawsze to samo. Władza i pieniądze. Zagadnienia dotyczące historii, ekologii, ekonomii, spraw obyczajowych i walka o dobre imię Polski i Polaków. Oto wyzwania, których wagę młodzież dostrzega i chce się angażować. 

Czy jesteśmy świadkami narodzin pierwszych polonijnych młodzieżowych grup fact checkingowych? Czas pokaże. Osobiście wierzymy, że tak. Dzieci i młodzież tym razem poza udziałem w grach i zabawach aktywizacyjnych, mogły również korzystać ze swoich telefonów komórkowych, celem wyszukiwania w sieci fake newsów, na wszystkich poziomach tematycznych.

Telefon komórkowy z dostępem do internetu pomocą naukową w czasie lekcji?
Tak, a nawet więcej!
Dla Łowców i pogromców fake newsów w służbie Rzeczypospolitej
to broń, tarcza i oręż. Wojna hybrydowa trwa. Wiemy o tym i jesteśmy na nią gotowi.

Dołączycie?

Łowcy i pogromcy fake newsów
w służbie Rzeczypospolitej

Zwieńczeniem warsztatów i lekcji pilotażowych w czasie ostatniej sesji była gra, która nosi taką samą nazwę jak cały projekt. Jest to edukacyjna planszówka, ale nie tylko. W planach mamy rozszerzenie „Łowców” do aplikacji multimedialnej, aby młodzież polonijna z całego świata, z różnych kontynentów, krajów i stref czasowych mogła grać, uczyć się i wspólnie tropić fake newsy, w jednym miejscu i w tym samym czasie.

Ale to nie wszystko! Już jesienią startujemy z „Polonijną Ligą Łowców i pogromców fake newsów w służbie Rzeczypospolitej” na wzór niezwykłej Polonijnej Ligi „Misia Wojtka” (gra IPN). Tym razem propozycja Fundacji Republikańskiej i zespołu edukatorów znanych także z Akademii Nauczyciela i Polonijnej Szkoły On Line skierowana jest do młodzieży w wieku 13-20 lat. Mile widziani także ciut starsi studenci i absolwenci szkół polonijnych. Szczegóły wkrótce.

Wróćmy tymczasem do naszej grupy pilotażowej, która w belgijskim Comblain-la-Tour, jako pierwsza mogła stanąć do rywalizacji. Gra podzielona została na trzy etapy. Pierwszy to seria 30 błyskawicznych pytań ze zdjęciami. Uwaga! Tylko 5 sekund na odpowiedź! Prawda czy fałsz? Następny test to wyławianie fake newsów z artykułów prasowych. Trzeci etap – fabularyzowana gra planszowa. Kto w to gra? Kto wygrywa? Kto przegrywa? Kto za tym stoi? Każdorazowo do takiej rozgrywki przygotowujemy inny scenariusz. Przed uczestnikami plansze i karty osób, państw, organizacji, grup medialnych, społecznych, środowisk wyznaniowych i ośrodków nacisku. Młodzież z Belgii, Irlandii i Polski miała tym razem trzy tematy do wyboru. „Wojna na Ukrainie, a sprawa polska”. „Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze 2022”. Trzeci temat to: „Komu przeszkadza wolna, bogata, suwerenna Polska?”. 

Większość uczestników zdecydowała się zmierzyć z tematem nr 3. Sześć zespołów utworzyło agencje fakt checkingowe, a każdy z graczy zdobywał też punkty indywidualnie. Wyniki zsumowano i dały one obraz świata, w którym w głowach i świadomości młodych ludzi, dezinformacja, manipulacja, kłamstwo zostały zidentyfikowane, nazwane i ocenione we właściwy, praktyczny sposób. Mamy nadzieję, że z należytym zrozumieniem, do wykorzystania w życiu. Wygrali młodzi Polacy. Wygrała Polska. Brzmi intrygująco? Czekacie na więcej szczegółów? Odsyłamy Was zatem na stronę www.fundacjarepublikanska.org gdzie już wkrótce pojawią się materiały, scenariusze, prezentacje, filmy oraz gra „Łowcy i pogromcy fake newsów w służbie Rzeczypospolitej”.