Finały Polonijnej Ligi Gier IPN – Miś Wojtek

W dniach 8-13 maja 2022 w Warszawie odbyła się niezwykła premierowa impreza. Stolica gościła finalistów II Polonijnej Ligi Gier IPN – Miś Wojtek. Uczestnicy z 10 krajów, dzieci i młodzież polskiego pochodzenia wraz z trenerami stanęli do finałowej rozgrywki w trybie stacjonarnym.

Rok wcześniej finały w Polsce pokrzyżowała pandemia. Wcześniej ekipy z 17 krajów podzielone na regiony atlantycki, zachodni, wschodni, śródziemnomorski, rywalizowały w fazie zasadniczej w rozgrywkach online. W sumie w całej Lidze Misia Wojtka wystąpiło 67 drużyn.

Gra Miś Wojtek opowiada o losach słynnego niedźwiedzia, który służył w Armii Andersa w randze kaprala i był weteranem spod Monte Cassino. To nasza narodowa historia, która jest coraz bardziej znana na całym świecie i ma olbrzymi potencjał edukacyjny i marketingowy dla Polski.

Finaliści grali przez 4 dni w systemie mieszanym. Po południu zwiedzali muzea i historyczne miejsca Warszawy. Wieczorami był czas na integrację, śpiew piosenek żołnierskich, wykłady, prelekcje i spotkania. Projekt zakończyła uroczysta Gala Zwycięzców z udziałem Dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN – Adama Hlebowicza.

Zwycięzcami tegorocznej II edycji zostały polskie dziewczyny z Turcji z ekipy EliAda, które zostawiły w pokonanym polu Miski z Hagi (Holandia) – II miejsce, Misie z Hamburga (Niemcy) – III, United Misie – IV (USA) i Łakomczuchy z Ukrainy – V. Zwycięska piątka wyprzedziła drużyny z Wielkiej Brytanii, Islandii, Irlandii, USA, Ukrainy, Francji i Kataru.

Pomysłodawcą turnieju, sędzią i koordynatorem głównym jest od początku Tomasz Bastkowski, a specjalistą od medialnej obsługi Ligi i sędzią jest Bartek Pilarczyk. Twardą ręką,  otwartym umysłem, dobrym sercem szefował wszystkim Sędzia Główny – Wojciech  Sieroń. Słowem WTB w komplecie!

Wszystkim uczestnikom i medalistom serdecznie gratulujemy i obiecujemy. W sierpniu i wrześniu wracamy z hukiem armat i z rozmachem nie spotykanym na misiowych arenach.